Moje desatero

Pravidla, kterými se řídím. Časem jich bude víc než deset.

  1. Poznávej přírodu. Kup si kapesní atlas rostlin, stromů, živočichů, minerálů a hornin. Nauč se něco o mracích a meteorologii. To vše se ti jednou hodí a trvale tě to obohatí. Focení není jenom mačkání spouště, ale poznávání světa pomocí hledáčku.
  2. Chraň přírodu. Staň se členem Českého svazu ochránců přírody, nebo jiného zájmového spolku, který se zajímá o přírodu a svět kolem nás. Zajímej se, jak můžeš zlepšit kousek přírody ve tvém bezprostředním okolí. Při focení v přírodě měj na mysli, že jsi jen hostem, který po sobě uklidí, jakoby tam nikdy nebyl.
  3. Buď k sobě přísný. Pořád hledej, co můžeš zlepšit. Zajdi si na výstavu, kup si obrazovou publikaci, sleduj dobré fotografy na sociálních sítích a pořád se uč.
  4. Aby vynikla brava, neboj se šedé. 
  5. Mysli na celek, ale i detail. Každá větvička nebo stéblo trávy hraje ve výsledku velkou roli. Raději promýšlej na místě, abys nemusel zbytečně retušovat.
  6. Udržuj za každou cenu horizont v rovině.
  7. Kompozice na prvním místě. I za šedivého počasí, bez zajímavého světla, kdy jsou stromy holé a do jara pořád daleko, může vzniknout zajímavá fotografie. 
  8. Neboj se jednoduchosti. Vlastně bych měl zdůraznit: zjednodušuj, zjednodušuj, zjednodušuj. Vyhledej subjekt, který je zajímavý a teprve potom přemýšlej, čím jej orámuješ.
  9. Neboj se fotit  ve vertikálním formátu. Získáš cenné detaily v popředí při focení krajiny. Někdy stačí trochu sklopit objektiv.
  10. Při cestě za novými motivy se občas zastav a otoč se za sebe. Někdy i malý krok dokáže změnit celou kompozici a vytvořit novou perspektivu.
  11. Práce na fotografii nespočívá jenom ve správné kompozici, expozici, postprodukci, ale i ve výběru. Raději méně a kvalitně, než hodně a rozpačitě. Někdy dokonce je lepší uznat, že ze série nebude nic, nebo si alespoň dopřát časový odstup a teprve potom se rozhodnout. 
  12. Dej si na čas. Stojí za to, nesednout hned po focení za počítač a vrhnout se na úpravu fotografií. S delším časovým odstupem uvidíš fotografii nezatížený pocity, které jsi měl při focení, ale naopak můžeš jasněji posoudit, zda samotná fotografie má správný účinek, který jsi zamýšlel. Někdy si dávám odstup i několik měsíců. Alespoň mám zábavu na dlouhé zimní večery.